Etiketler

, , , , ,


Ev halkı bir zamandır beni bayağı bir gazlıyordu. Taze, ev makarnası yapabileceğim iddiasındaydılar. Onların da iştahını kabartan Home & Entertainment kanalında izledikleri bilumum programlardı.

Neticede aldım gazı ve “yaparım” dedim.

image

Hamuru 3 yumurta, 1 kaşık zeytinyağı ve alabildiğince unla yoğurdum. Hamurun olağandan biraz sert olması gerekiyor. Hamuru 20 dk kadar buzdolabında dinlendirdim.

İçi için 250 gr kıyma, 1 baş soğan rendesi, tuz ve karabiberi karıştırdım.

Hamuru açmaya başlarken bir tencerede 3 su bardağı su ile minik kuşbaşı doğranmış 3 parça tavuk kemiği alınmış ızgaralık kalçayı pişirmeye başladım.

image

Hamuru iki bezeye ayırdım.  İlk bezeyi açarken her ne kadar az olmasına dikkat ettiysem de unlamıştım, hata etmişim. İkincide neredeyse hiç unlamadan açtım.

image

Açtığım hamuru kalın pili gibi kendi üstüne katladım ve enden 2 parmak kalınlığında kestim.

image

Şeritleri açıp yarıları birbiri üstüne gelecek şekilde serdim ve yine enden 2 parmak genişliğinde keserek kareler elde ettim.
image

Defi karelerin içine kıyma karışımını koydu, ben kapattım.
image

Kapattıklarımı pişirme kağıdı üzerine, birbirlerine değdirmemeye çalışarak koydum. İlk deneyim olduğu için tortellinilerin hepsinin büyüklükleri aynı değidi ama totelloni kadar olanı da yoktu ( -ini  küçük, -oni büyük demekmiş).  Anneannem olsa bu büyüklük farklılığından pek hoşnut olmazdı ama yine de bu girişimimden dolayı mutlu olurdu sanırım.
image

Tüm içleme ve kapama işlemi tamamlandığında tortellinileri kaynayan tavuk suyunun içine attım. Tortelliniler su yüzüne çıkmaya başladı. İki dakika daha bekleyip ocağı kapattım. 7-8 demet maydonoz, bir dal taze soğanı incecik kıydım. Tabağa tavuksuyu ile birlikte aldığım toretellinilerin üzerine serperek servis yaptım.  Yaklaşık 6 porsiyon çıktı.
image

Tüm işlemin yaklaşık 3 saat sürdüğünü söylemem caydırıcı olabilir ama vaktiniz varsa denemelisiniz. Çok lezzetli, ultra proteinli, besleyici.

Afiyet olsun…