Alzheimer Hastalığı’ndan hepimiz korkuyoruz. Evet, belki tek başına bir ölüm sebebi değil ama kabaca hatırlama, düşünme ve planlayabilme yeteneklerini  etkilediğini biliyoruz. Belki şimdi anne-babalarımız açısından endişeleniyoruz ama biliyoruz ki, sonraki süreçte biz kendimiz de Alzheimer Hastlığı’na aday olabiliriz.

Eldeki verilere göre tüm dünya çapında yaklaşık 50 milyon insan Alzheimer Hastalığı ile yaşıyor ve dünyanın nüfusu yaşlandığı için her geçen gün katlanarak artıyor.

Mevcut koşullarda henüz hastalığı önlemeye yönelik yapılabilecek bir şey yok. Bilim insanları harıl harıl çalışıyorlar bunun için. Peki, biz en azından birey olarak hastalıkla ilişkili zihinsel yıkım riskimizi düşürmek için bir şey yapamaz mıyız?

Dünya Alzheimer Birliği’nin ortaya koyduğu, beyninizi Alzheimer Hastalığı riskinden korumaya yönelik tavsiyelerini sizinle paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki listede yer alan maddeler gelişigüzel sıralanıyor, her biri bir diğeri kadar önemli.

brain.ngsversion.1398176967716.jpg

Evet, beyninizi genç tutmak, onu sevmek için yapmanız gerekenler:

1) Kalbinizi izleyin.

Kardiyovasküler hastalıklar ve inme için risk faktörü olan obezite, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ve diyabet  zihin sağlınızı da olumsuz etkiler.

2) Başınızı koruyun.

Beyin yaralanmaları zihinsel yıkım ve bunama riskini artırabilir. Bu yüzden basit şeyleri ihmal etmeyin. Araba kullanırken emniyet kemerinizi, bisiklete / motorsiklete  binerken ya da yakın temas sporları yaparken kaskınızı takın.

3) Doğru beslenin.

Yağı düşük, sebze ve meyveden zengin dengeli bir beslenme biçimi uygulayın, zihinsel yıkım riskinizi azaltın. Erişkin yaşamda sizin için faydası olmayan hiçbir şeyi tüketmeyin. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.

4) Uykunuza önem verin.

Yeterince uyumamak hatırlama ve düşünme ile ilgili sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

5) Duygu-durumunuzu dengede tutun.

Bazı çalışmalarda depresyon ile zihinsel yıkım ilişkili bulunmuştur. Depresyonunuz, endişe bozukluğunuz ya da günlük yaşamda başedemediğiniz stresininiz varsa yardım alın, tedavi olun.

6) Sosyal hayatta kalın.

Birlikte olmaktan zevk aldığınız topluluklarla daima bağlıntılı olun, var olan ilişkilerinizi koruyun. Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişiminizi yüksek tutun, onlarla etkinliklere katılın ve paylaşın.

 

7) Kendinizi rakip alın.

Zihninizi zorlayın, yapmakta güçlük çekebileceğinizi düşündüklerinizden uzak durmayın. Mesela parçaları biraraya getirerek bir mobilya yapın, strateji oyunu oynayın, vs.

8) Ter atın.

Kalp atım hızını tükselten ve kan akımını artıran kardiyovasküler egzersizleri düzenli yapın. Bilimsel çalışmalarda fiziksel aktivitenin zihinsel yıkım riskini azalttığı gösterilmiştir.

9) Kitapları devirin.

Bir yere kayıtlı olup yeni bir şeyleri eğitim alarak öğrenmek zihinsel yıkım ve bunama riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bazı merkezlerde verilen, ilginizi çekebilecek konularda kurslara katılabilirsiniz. Sizin için bahçecilikle ilgili ayrıntıları  öğrenmnin  ya da felsefenin temellerine yolculuk yapmanın şimdi tam zamanı olabilir.

10) Dumandan uzaklaşın.

Sigara içmek zihin yıkım riskini artırmaktadır. Sigarayı bırakmak, sigara içmeye devam edenlere göre riski azaltmaktadır.

Sonuçta ben yine size okuduklarımı anlattım. Bunları yapmanın en azından şimdilik size kendinizi daha iyi hissettireceği aşikâr. Bence gelin, bugünden itibaren bunları uygulayın.

Öyle yani…

alzheimers-association-logo1