Etiketler

, , ,


… MESELENİN ÖNEMLİ BİR KISMI OLABİLİR.

Siz hangi gruptansınız?

Niyetim bugün size kahvaltının önemini  bir kez daha hatırlatan bir yazı yazmaktı. Onu da yapacağım elbette ama konu sanırım orada sınırlı kalmayacak. Bakacağım artık yazının gidişine, uzunluğuna göre kahvaltıdan ikinci bir konuya sekip sekemeyeceğime karar vereceğim.

Okuduğum ve ilgimi ilk çeken makale, Japonlar’ın yaptığı bir araştırma ile ilgiliydi. Çalışma Nara’da yapılmış. Nara, Osaka ve Kyoto’ya birer saat uzaklıkta, aslında Japonya’nın ilk kalıcı başkenti olan bir şehir. Ayrıca tapınakları da ünlü. Bu tapınakların en bilineni , “Great Eastern Temple”.

Konuyu dağıtmakta üstüme yoktur, o yüzden bu yazı kolayına bitmez.

Nara ile ilgili bu küçük bilgi aktarımından sonra size çalışmanın amacını da kısaca söyleyeyim.

Çocuklar ve gençlerde şimdiye kadar kahvaltının obezite gelişimi ile ilişkisi araştırılmışken yaşlı toplumda bu konuda çok fazla araştırma yok. Bu çalışmada yaşlılarda kahvaltıyı atlamanın yaşlılarda obeziteye neden olup olmadığı araştırılmış.

Çalışmadakilerin sayısı 1052, yaş ortalaması 71.6, obezitenin sınırı vücut kitle indeksi (BMI) ≥25 kg/m2, kahvaltı atlamanın karşılığı ise haftada bir veya fazla olarak belirlenmiş.

Katılımcıların %35.9 unun obez olduğu, %3.9 nun kahvaltı atladığı saptanmış. Obezite, kahvaltıyı atlayanlarda, kahvaltı edenlere göre daha fazlaymış. Bunlara ek olarak kahvaltıyı atlayanlarda potasyum, lif ve  fiziksel aktivite düzeyleri düşük bulunmuş.

Neticede daha sağlıklı bir yaşlılık için daha şimdiden kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Kahvaltıyı atlamamalı, fiziksel olarak aktif olmalıyız. Aksi halde şişmanlayacağımız aşikâr.

Kahvaltı nasıl bir kahvaltı olmalı sorusunun cevabı ise bu yazının ikinci kısmı. Aslında yazı hazır ama ikisi birlikte çok uzun olacak. Malum, zamane okuru sabırsız, öyle uzun okumalara gelmiyor. Kaygım yazının ziyan olması değil de, sizin bu bilgilerden mahrum kalmanız. O yüzden bekleyiniz lütfen.

Öyle yani…

Kaynak:

J Nutr Health Aging. 2017;21(5):501-504