Etiketler

, , ,


Alg: Kelime kökeni Latince deniz otu anlamına gelen “alga”dan türemiştir. Kabaca su yosunudur diyebiliriz ancak büyük çoğunluğu fotosentetik olmasına ve bitkilere benzemesine karşın, bitkiler alemiyle yakın akraba olmayan bir grup sucul canlı grubudur.

Bu ZGZT türü aslında her tür çalışma ortamında mevcut olabilirse de en iyi hayat bulup sürdürdüğü yer, iyice büyümüş ve hantallaşmış organizasyonlardır.

Ilık su algleri genellikle orta-alt kademelerde yaşamlarını sürdürebilirler. Doğaları gereği mücadeleye çok açık olmadıkları için temel kariyer hedefleri mevcut koşullarda yaşamlarını olabildiğince idame ettirmektir.

İş giriş-çıkış saat dökümleri alınacak olsa çok düzenli oldukları, yıl boyu saatlerde hemen hiç sapma olmadığı görülecektir. Pozisyonları gereği, mesaiye kalmaları pek gerekli değildir. Yılda birkaç gün fazla mesaiyi ses çıkarmadan yaparlar. İzin – mazeret izni ne varsa yıl boyu hak ettikleri, hepsini tastamam kullanırlar ancak bunu yıl içine öyle bir yedirirler ve öyle güzel yaparlar ki, genelde küçük şeyleri sorun yapmadan çalıştıkları, yöneticisini zinhar bunaltmadıkları için, yöneticisi genelde fark etmez. Yıllık izin dönüşünde ne o, izin boyunca ne yaptığını anlatır ne de kimse merak edip sorar. Himalaya’ya tırmanmadığı aşikardır. Yazlık sahilinde şezlongta yatarken başına elbette ilginç bir şey gelmemiştir.

Önüne gelen işi ne erken, ne de geç tam gününde bitirirler. Verilen işi sorgulamazlar, zaten öyle yaptıkları iş de ahım şahım bir şey değildir.

Öğle yemeği ofiste yeniyorsa yemekhanede oturma tercihi hemen her zaman aynıdır, farklı kişilerin, grupların yanına oturmayı tercih etmezler. Birlikte her gün oturdukları kişilerle bile yemek sırasında sohbetleri sınırlıdır ( tam benim tersim: genelde ben konuşmaktan, anlatmaktan yemekten hep en geç kalkarım. Hatta, geçmişte bir zamanlar sürekli evde kullandığım acti-fry’ı anlatıyordum. Öyle ki, şirket içinde herhalde 7-8 tane satmışımdır. O günlerin üstünden yıllar geçtikten sonra bile arayıp bana acti-fry aldığını söyleyenler  oldu.)

Eğer öğlen yemekleri dışarıda yeniyorsa ofisten dışarı çıkan, kendi departmanından, 3-5 kişiye dahil olur, onlar nereye giderse oraya gider. Bu  grubun saat 11:30 sularında başlayan “bugün ne yesek?” tartışmasına bile katılımcı değildir. Öyle ki, mümkün olsa ismini aldığı “alga”gibi fotosentez yapabilse mutlu olabileceğini düşünürsünüz.

Olmaz olmaz ya, bir gün bir toplantıya dahil edilirlerse kariyerde basamak atlama hesapları yapanların aksine hiçbir heyecan belirtisi göstermez. O, elindeki deftere toplantı oyunca tek satır çiziktirmezken, işe giriş görüşmesinde beş yıllık kariyer beklentisini net basamaklarla çizmiş olan, yanındaki sandalyede oturan kişi en az üç sayfayı doldurmuş, beş kere fikir belirtmiş ve en az yedi soru sormuş ve iki olasılık ortaya atmıştır.

Ilık su algini hiç boş otururken, etrafla lak lak ederken, yerinden saatte altı kere kalkıp çay almaya giderken görmezsiniz. O, annesinden doğarken o iş için doğmuştur ve onu çalışırken izleyecek olsanız, onsuz içinde olduğu organizasyonun bir hiç olduğu ya da yaptığı işi bir gün yapmayacak olursa sistemin o gün duracağı yaanılgısına her an kapılabilirsiniz.

Organizasyon içinde açılan kariyer fırsatları ona kapalı değilse bile o bu fırsatlara kapalıdır. Tek hedefleri vardır, ki kendisi bile bu hedeften bihaberdir, olduğu pozisyonu koruyup sosyal güvence sisteminin gerektirdiği çalışma gününü doldurup emekli olmak!

Çalıştığı bölümde nice yöneticiler değişir, organizsyonun üst yönetim kademesi bazen toptan gider, yerlerine yenileri gelir ve ılık su algleri tüm bu süreçte olan biten hakkında tek kelime yorum yapmaz ve işlerini yapmaya devam ederek konumlarını korumayı başarırlar. Alga nasıl yeşil – maviyse bu tipler de günlük hayatlarında durum ne olursa olsun renk vermezler, var olan renkleri neyse onu değiştirmezler. 

Ne zaman organzisyonda ağırlaştırılmış yeniden yapılanmaya gidilir ya da şirket satılır, o zaman onların bu ağırlaştırılmış müebbet durumları tehlikeye girer. Diğerleri paket harıl harıl paket hesaplar, açacakaları işe dönüş davaları için avukat araştırması yaparken onlar suskunluklarını bu zamanda da korumayı başarırlar ve sonuçta kazanan onlar olur. Bu ağırlaştırılmış yeniden yapılandırmada işine son verilenler arasında ılık su algleri olsa bile diğerlerine göre organizasyona maliyetleri düşük olduğu için sayıları görece azdır. Ha, bu arada yukarıda bahsettiğim toplantıdaki en az beş yılık kariyerini planlamış genç arkadaş bu yeniden yapılanmadan büyük olasılıkla payına düşeni almış olacak, ılık su algi bir hafta sonra boşalmış yemekhanede hemen her gün oturduğu yere oturup yemeğini yerken o, hangi pizzacıdan öğle yemeğini sipariş vereceğini düşünecektir.

Her ne kadar bu tipi anlatırken arka planı plaza yaşamından seçtiysem de, bu tiplerin her türlü çalışma ortamında var olduğunu belirtmek isterim. Onları ilk fark edenlerin benim gibi gerektiğinde soru sormaktan çekinmeyen (gereksiz soruları sevmem), bazı işleri yöneticisiyle zamanlama, gereksinimler ya da bilmem ne konusunda tartışanların olması kendi tutumlarının ılık su alglerinin varlığıyla göze batmasından endişelerinden ötürü gayet normaldir.

Sevgili okur, yazı dizimiz gördüğün gibi devam ediyor. Her ne kadar yazılar aralıklı gelse de sabrın sonu selamet, yazılar planlandığı gibi ilerleyecek.

Bir şey itiraf edeyim, bu “ılık su algleri” yazısının dizinin neresinde olması gerektiğine bi türlü karar veremedim. Çünkü, benim en favori tiplerimden biri ama senin çok ilgini çekmezse diziyle ilgili kanılarda olumsuz etkisi olabileceğinden kaygılandım. Ya da tam tersi, ilgi çekerse bundan sonraki yaklaşık 20 tipte bu ilginin sürüdürülmesinin üstesinden gelebilecek miyim, bilemedim.

Duygularım anlayacağın karmakarışık sevgili okur.

Öyle yani….

*ZGZT: Zararsız Görünen Zararlı Tipler